Yeni yılla birlikte Hararet’te bazı değişiklikler gerçekleştiriyoruz. Değişen ilk şey ‘Genel Yayın Yönetmenliği’ sistemine geçiyor olmamız. Bu zamana dek keyfi, esnek, kontrolsüz ve aylakça devam eden çalışma sistemimizi biraz daha verimli hale getirmek istiyoruz. Dikkat ettiyseniz ‘biraz daha’ diyoruz çünkü belirli açılardan aylaklığı ve keyfiliği verimli buluyoruz ama şimdi buna bir sınırlama getiriyoruz, olan tam olarak bu.
Hararet’in dördüncü yayın dönemine giriyoruz ve ilk yayın yönetmenimiz Emirhan Akman olacak.


Hararet’in yeni döneminde podcast kanalımızı daha aktif kullanacağız, Twitter sohbet odalarında ve Youtube kanalımızda güncel meselelere değineceğiz. Yazı konusundaki tutumumuz değişmedi, dipnot fetişisti yazılar sevmedik, sevmiyoruz ve sevmeyeceğiz de. Bize yazarın fikri lazım, biz yazınızda şahsiyetinizi arıyoruz ne kadar fazla şey bildiğinizi değil. Hararet’e yazı göndermek artık daha kolay olacak ve bizim de teşvik edeceğimiz bir seçeneğe dönüşecek.


Türkiye gibi engebeli bir arazide entelektüel faaliyet yürüten Hararet.org’u üç yıldır açık tutabilmek başarılarımızdan en büyüğü sayılabilir. Gelecek bin yılda da burada olacağız demiyoruz ama bir on yıl daha kalabilirsek çok mutlu olacağız çünkü değiştirmemiz gereken bir düzen var. Yalçın Küçük’ün deyimiyle ‘Sol müdahaledir’, düzene müdahale etmek istiyoruz.

Bitirirken Hararet’in dört amacını tekrar hatırlatalım:

HARARET eski düzenden kalanların ve yeni gelenlerin teşhir mekânıdır.

HARARET dünyayı ve olayları, klişe şablonları aşarak kavrama çabasıdır.

HARARET herkesi birleştirmeye yönelik beyhude bir teşebbüs değil, çokluk içinde kendi iddiasını topluma sunma mecrasıdır.

HARARET, yükselmekte olan harareti gözler önüne serme ve Türk düşünce hayatına ihtiyaç duyduğu canlılığı kazandırma hedefiyle yola çıkıyor.